Jiří Čermák

Cermak.photo | ImageCompany.cz

Moje cesta k chytrým hodinkám

autor: Jiří Čermák | datum: 26.2.2017

JawBone Up -> Samsung Gear Fit -> FitBit Charge HR -> Samsung Gear S2 -> Withings Steel HR

Rád bych se s Vámi podělil o svoji cestu k chytrým hodinkám.

JawBone Up

Poprvé jsem začal uvažovat o chytrém náramku/hodinkách při koukání na jeden z Digitů Petra Máry a Honzy Březiny. Líbila se mi představa měření denní aktivity. Po delším vybírání padlo rozhodnutí pro JawBone Up. Náramek, hezký šperk, trochu zvláštní nandávání na ruku a ovládání. Za to skvělá aplikace. Bohužel ani ne po roce nošení došlo k reklamaci. Pružnost náramku a jeho elektronika asi nebyla dimenzována na pravidelné sundávání. Reklamace proběhla naprosto v pořádku.

Samsung Gear Fit

Následně jsem se posunul dál a přišla řada na něco „chytřejšího“. Volba padla na Samsung Gear Fit. Jiná liga, nové funkce! Velký displej, prodloužená ruka od telefonu, skvělá upozornění…za to hrozná aplikace sHealth (postupem času se zlepšovala), nezvyklé a nepraktické měření tepu, mizerná výdrž…a stále vypadá jako náramek. Pro sportování bylo fajn, navíc mělo aplikaci pro Endomondo, které jsem používal. Jako výbornou vlastnost považuji upozornění po cca 40 minutách sezení, že bych se mohl protáhnout a dojít si udělat aspoň kafe.

FitBit Charge HR

Dlouho jsem četl o značce FitBit. Rozhodl jsem se ji vyzkoušet. Přišli s novou řadou Charge, vybral jsem si variantu s měřičem tepu. Opět podoba náramku, kombinace s malým displejem a základními informacemi. Oproti Samsungu Gear Fit pohoršení, za to ale výrazně lepší na sportování, především aplikací a trvalým měřením tepu. Trpěl jsem ale velmi nespolehlivými upozorněními, nazval bych to až nepoužitelné.

Postupem času jsem zjišťoval, že mě zajímá celodenní přehled a jednou za čas změření sportování. Důležitá je výdrž. Každodenní nabíjení přes noc jde, ale nedá se pak měřit spánek. A nabíjení jednou za 2-3 dny je náročné na organizaci. Kdo si to má ksakru stále pamatovat a nosit sebou nabíječku (kolébku nebo podobné příslušenství, aby se mohlo nabíjet).

Velmi se mi líbí možnost upozornění. Vyhovuje mi mít telefon potichu a dostávat diskrétní upozornění pouze na ruku. Toto řešení má ale zajímavý sociální dopad. Koukání na hodinky při upozornění vyvolává v okolí nepříjemné pocity, že se nudíte a již musíte jít. Naučil jsem se to při prvním či druhém kouknutí na hodinky oznámit.

Samsung Gear S2

V New Yorku jsem následně poprvé dostal do ruky Samsung Gear S2. Velmi mě zaujali. Kulatý ciferník, příjemná velkost. Konečně to vypadá jako pěkné hodinky na každodenní nošení. Volba byla jasná a pořídil jsem si je. Fantastické je ovládání pomocí otočné lunety a ciferníky se dají měnit podle nálady. Nakonec jsem stejně vždy skončil u velmi jednoduchého grafického ztvárnění – hodiny, datum, kroky, baterka. Výdrž není nejhorší, 3-4 dny se dají. Hodinky mají spoustu funkcí, ale nakonec v reálu člověk využije jen zlomek. Upřímně, nejvíce jsem si s nimi hrál na záchodě, kde jsem vyzkoušel i některé hry.

Nalezení svatého grálu - Withings Steel HR

Výhlédnul jsem si je už při jejich uvední. V českých medií se jim moc nevěnovali. Zaujali mě především designem. Konečně perfektní sklobení designu klasických hodinek, kompaktního těla, fitness funkcí a upozorněními z telefonu. Objednal jsem si je přímo u Withings, mám jeden z prvních kusů v České republice. Vypadají konečně jako šperk, luxusní hodinky, baterka slibuje 25 dní bez nabíjení! Sen! Poprvé jsem nabíjel po 14ti dnech. Základní údaje na malém nenápadném displeji, upozornění na volání (můžu nechat ztlumený telefon). Žádná voduvzornost a nevhodné pro plavání. Konečně vodotěsnost a přímo funkce na měření plavání. Mají velmi povedenou aplikaci a líbí se mi celý ekosystém Withings - osobní váha, budík, kamera, tlakoměr...

Po cca dvou měsících, co je mám, jsem naprosto spokojen a považuji je nyní za nejlepší skoubení designu a chytrých funkcí.

Dnes jsme se dozvěděli na MWC v Barceloně, že Withings již brzy ponesou legendární jméno Nokia.